Aftowe zapalenie jamy ustnej

Autor: tech.farm. Martyna Micherdzińska

Afty

Afty, to niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej pojawiające się najczęściej na śluzówce policzków, języka a czasem też warg. Charakteryzują się białym nalotem, wokół którego tworzy się czerwony obrzęk. Ta bolesna dolegliwość często się odnawia. Występują pojedynczo lub w większych skupiskach i utrzymują się od paru dni, nawet do kilku tygodni. Ze względu na ich rozmiar i strukturę owrzodzenia, afty mogą utrudniać mówienie i spożywanie posiłków.

Skąd biorą się afty?

Przyczyną powstawania aft jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz: 

  • próchnica,
  • aparat ortodontyczny,
  • źle dobrana proteza,
  • antybiotykoterapia,
  • skłonności genetyczne,
  • spożywanie żywności zawierającej wysoką ilość konserwantów i sztucznych barwników,
  • należy pamiętać, że afty często występują w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych np. celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, zakażenie wirusem opryszczki, choroba Behçeta.

Jak leczyć afty?

Leczenie aft powinniśmy rozpocząć od znalezienia czynników, które mogą je powodować. Warto umówić się na wizytę do stomatologa, który kompleksowo sprawdzi stan jamy ustnej, wyleczy ewentualne ubytki, usunie płytkę nazębną, kamień w jamie ustnej oraz poprawi np. aparat ortodontyczny czy protezę.

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów wspomagających w leczeniu aft (pasty, żele, spraye, płyny), które działają odkażająco i ułatwiają gojenie się ran np. ziołowy żel z tarczycą bajkalską Baikadent, ziołowy płyn do płukania jamy ustnej Dentosept lub żel stomatologiczny z chlorheksydyną Elugel. Bardzo ważna jest regularna suplementacja cynku, który nie tylko wspomaga poprawę stanu naszych włosów i paznokci, ale zadziała profilaktycznie w nawracających aftach np. Olimp Chela-Cynk. Warto też wykonać badania wykluczające ewentualne niedobry witamin i minerałów (żelazo, kwas foliowy, witamina B12).

Domowe sposoby na leczenie aft

Co zatem można zrobić, aby pozbyć się afty lub złagodzić towarzyszący ból i skrócić czas leczenia?

Warto wypróbować kilka domowych sposobów, które łagodzą ból i przyspieszają regenerację naszej jamy ustnej:
– Płukać jamę ustną naparami ziołowymi z rumianku, szałwii i tymianku 
– Pić sok na bazie aloesu, który przyspiesza regenerację jamy ustnej, ale oprócz tego wspiera nasz układ immunologiczny (odpornościowy) np. EkaMedica Aloes. Soki i żele z aloesu działają również kojąco na bolesne zapalenia jamy ustnej spowodowane chemioterapią.
– Płukać jamę ustną roztworem soli, który wysuszy podrażnienia śluzówki spowodowane aftą. Przepis na taką płukankę jest prosty i szybki w przygotowaniu- należy 1 łyżeczkę zwykłej soli, którą na pewno każdy ma w domu rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody i płukać jamę ustną przez około 20 sekund. W razie potrzeby czynność można powtarzać w ciągu dnia co kilka godzin.
– Przygotować mieszaninę 1-2 łyżek oliwy z oliwek i 3-5 kropli olejku goździkowego i tak przygotowanym płynem smarować wacikiem lub patyczkiem miejscowo aftę.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak więc uniknąć aft? Co robić, aby się nie pojawiały? Oprócz powyższych sposobów w wielu przypadkach pomaga wymiana szczoteczki na bardziej miękką i pasty do zębów na tą bardziej specjalistyczną o działaniu odkażającym np. Elgydium Anti-plaque. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej, która jest pierwszym krokiem w zachowaniu zdrowej jamy ustnej.