Kiszona kalarepa – przepis krok po kroku

Autor: tech.farm. Martyna Micherdzińska

Kalarepa, dawniej nazywana kapustą pompejańską to zapomniane przez nas warzywo o wielu wartościach odżywczych. Kalarepa jest świetnym rozwiązaniem dla osób liczących kalorie, ponieważ 100 g kalarepy to zaledwie 27 kcal. Dzięki zawartości związków aktywnie biologicznych, kalarepie przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Oprócz tego warzywo to jest znakomitym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, magnezu i potasu.

Jeżeli myślisz, że kalarepę można jedynie dodawać do surówek lub chrupać na surowo, to jesteś w błędzie. Zasmakuj się w pysznej, domowej roboty kiszonej kalarepie.

Kiszona kalarepa – zrób to sam!

Przygotuj:
– około 6 sztuk średniej wielkości kalarepy,
– kilka ząbków czosnku – w zależności od tego, jak bardzo lubisz czosnek, można dodać 1-2 ząbki lub pół główki,
– sól – średnio dodaje się 1 łyżkę soli na 1,5 litra wody,
– woda,
– 3 liście laurowe,
– korzeń imbiru – kawałek około 5 cm,
– korzeń chrzanu – kawałek około 5 cm,
– 3 liście chrzanu – opcjonalnie,
– 5 łyżek soku z kiszonych ogórków lub z kiszonej kapusty,
– koper – najlepiej taki przeznaczony do kiszenia, można zastąpić jednak zwykłym koperkiem – 1 pęczek.

Jak zakisić kalarepę?

1. Kalarepę obierz ze skórki i pokrój na plasterki. Sam zdecyduj, jak grube plasterki chcesz później chrupać. Wygodnie jest skorzystać z krajalnicy lub szatkownicy. Można również pokroić ręcznie.
2. Ząbki czosnku przekrój na pół, wzdłuż długości ząbka, wtedy wydobędzie więcej walorów smakowych.
3. Plasterki kalarepy włóż do dużego szklanego słoika lub naczynia kamiennego, zalej zimną wodą wymieszaną z solą, dodaj sok z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty. Na wierzch ułóż liście chrzanu i koper, tak aby dociskały ułożone w naczyniu plastry kalarepy. Dzięki temu plasterki nie będą wypływać na powierzchnię naczynia i unikniesz przykrej niespodzianki, jaką może być pleśnienie kiszonki.
4. Naczynie przykryj bawełnianą ścierką na około 5-7 dni i odstawić w chłodne miejsce. Musisz kontrolować stopień kiszenia i „odgazowywać” kiszonkę, dociskając plasterki do dna naczynia. W ten sposób pozbędziesz się pęcherzyków powietrza.
5. Po kilku dniach spróbuj kalarepy i sprawdź, czy poziom kwaśności kiszonki Ci odpowiada. Jeżeli jest zbyt mało kwaśna, odczekaj jeszcze dzień lub dwa. Po tym czasie przełóż plasterki kalarepy ciasno do mniejszych słoików i zalej roztworem z dużego słoika/naczynia kamiennego i szczelnie zamknij. Tak przygotowaną kiszonkę należy przechowywać w lodówce.

Ogromnym plusem jest to, że kalarepa mimo kiszenia nie traci swojej chrupkości. Pamiętaj, że sok z kiszonek to bogate źródło witamin, minerałów i probiotyków. Zamiast wylewać pozostały sok, wypijmy go, dbając jednocześnie o naszą odporność.

Smacznego!